HAYVAN VE HAYVANSAL ÜRÜNLER KAYIT SİSTEMİ

HAYVAN VE HAYVANSAL ÜRÜNLER KAYIT SİSTEMİ

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği`nden gelen yazıda bildirildiği üzere, hayvan ve hayvansal ürünler ithalat-ihracat elektronik kayıt sisteminde ithalat işlemlerinde https://hbs.tarbil.gov.tr/ web adresinde 01 Eylül 2020 tarihinden itibaren, transit işlemlerine 01 Ocak 2020 tarihinden itibaren başlanacağı bildirilmektedir.

Bilindiği üzere canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin transit işlemleri de yine sınır kapılarında yer alan Bakanlığımız Veteriner Sınır Kontrol Noktası (VSKN) Müdürlüklerinde gerçekleştirilecek kontroller çerçevesinde yürütülmektedir. Ülkemizden transit geçiş yapılması istenen eşya ile ilgili olarak ilgili VSKN Müdürlüğü`ne resmi olarak ön bildirim yapılması zorunludur.

Kullanımına başlanacak sistemde ithalat işlemleri için sistem kullanıcı kaydı gerekmekte olup transit işlemleri için sisteme herhangi bir kullanıcı kaydı gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sorumlu kişiler TC kimlik numarası ile, diğer ülke vatandaşları ise pasaport numaraları ile sisteme giriş yaparak bu başvuruyu gerçekleştirebileceklerdir.

Ancak başvuru sonrası Türkiye gümrüğüne gelerek transit geçecek eşya ile ilgili tüm dökümanlar yetkili personelin işlemlere başlamasından önce VSKN Müdürlüğüne elden teslim edilecektir.

Sistemde doldurulması gereken form Türkçe/İngilizce olarak düzenlenmiştir. Sisteme giriş ve ilgili dökümanın doldurulması hem Türkçe hem İngilizce ayrıntılı olarak açıklayan video kayıtlarına Bakanlığımız web ana sayfasında (https://www.tarimorman.gov.tr/) duruyular bölümünden ve Genel Müdürlüğümüz ana sayfasında (https://www.tarimorman.gov.tr/GKGM) duyurular bölümünden ulaşılabileceği gibi ingilizce web sayfaları https://www.tarimorman.gov.tr/Sayfalar/EN/AnaSayfa.aspx ve https://www.tarimorman.gov.tr/GKGM/Sayfalar/EN/AnaSayfa.aspx adreslerinde yer alan duyurular bölümünden ulaşılabilmektedir.

Bilgi için 312 258 75 38

Üyelerimize duyurulur.... 


Tarih : 15.1.2020
/ 256 kişi görüntüledi.