1/1

5 Ocak 2023 Perşembe     111

Sınır Ötesi Elektronik Ticaret


Sınır Ötesi Elektronik Ticaret İstatistiklerinin kalitesinin arttırılması amacıyla söz konusu işlemlerin daha sağlıklı olarak beyan edilebilmesini teminen, Sınır Ötesi Elektronik Ticaret Rehberi ve Sınır Ötesi Elektronik Ticaret Tanıtım Videosuna ilişkin duyuru yapılmıştı.

Bu defa, diğer bir yazıda, Sınır Ötesi Elektronik Ticaret İstatistiklerinin halihazırda işlem gören geleneksel dış ticaret verilerinden ayrıştırılması ve ölçülmesi amacıyla, Detaylı Beyan Modülü ve Basitleştirilmiş Gümrük Beyanı taşıma senedi düzeyinde yapılan değişikliklere ilişki bilgi verilmekte ve Sınır Ötesi Elektronik Ticaret Rehberi aşağıda yer almaktadır.

Sınır Ötesi Elektronik Ticaret İstatistiklerinin (E-Ticaret) halihazırda işlem gören geleneksel dış ticaret verilerinden ayrıştırılması ve ölçülmesi amacıyla, Bakanlığıkça Detaylı Beyan Modülü’nün kalem ekranındaki genel bilgiler bölümüne “Sipariş Türü Kodu” başlığı altında yeni bir kutucuk eklenmiştir.

Söz konusu kutucuğun mükellef tarafından doğru beyan edilmesi, anılan uygulamanın 2023 yılı başından itibaren uygulamaya alınması için Sınır Ötesi Elektronik Ticaret Rehberi kapsamında detaylı bilgilendirme paylaşılmaktadır.

Buna ilaveten, anılan rehberde Basitleştirilmiş Gümrük Beyanında (BGB) taşıma senedi düzeyinde yer alan elektronik ticaret kutucuğun da doğru beyan edilmesi ile ilgili bilgilendirmeler de yapılmıştır. Ayrıca, mesaj kodu olarak da 5178 kodu ile de beyanın elektronik ticaret olup olmadığı hususunda bir bilgi toplanmaktadır.

Bahse konu beyanların hassasiyetle yapılması amacıyla güncellenen rehber aşağıda üyelerimizin bilgilerine sunulmaktadır. 

Ekli Dosyalar :


×